Çanakkale Zaferi’mizden

 • Çanakkale Savaşı’nda 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu sayının yaklaşık 250 bini Türk askeri ve sivil, 250 bini de İtilaf Devletleri askeri ve sivildir.
 • Çanakkale Savaşı’nda Türk tarafının en büyük destekçisi Almanya idi. Almanya, Türkiye’ye silah, mühimmat, subay ve danışman gönderdi. Ayrıca Alman denizaltıları da İtilaf Devletleri’nin gemilerine saldırdı.
 • Çanakkale Savaşı’nda düşman tarafından en çok korkulan silah Nusrat mayın gemisiydi. Nusrat mayın gemisi, 8 Mart 1915’te Erenköy Koyu’na 26 mayın döşedi. Bu mayınlar İtilaf Devletleri’nin üç zırhlısını batırdı ve birini de ağır hasar verdi.
 • Çanakkale Savaşı’nda Türk tarafının en büyük kahramanlarından biri Seyit Onbaşı idi. Seyit Onbaşı, Mecidiye Tabyası’nda çalışırken düşman ateşiyle kaldırma mekanizması bozulan topun mermisini (276 kg) sırtlayarak topa yerleştirdi ve ateşledi. Bu atışla İngiliz zırhlısı Ocean batırıldı.
 • Çanakkale Savaşı’nda dünyaca ünlü bir lider de savaştı: Mustafa Kemal Atatürk. O zamanlar yarbay olan Atatürk, Anafartalar Grup Komutanlığı yaptı ve Conkbayırı’nda düşmana karşı büyük bir direniş gösterdi. Atatürk’ün “Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözü tarihe geçti. (tam olarak: “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”
  (25 Nisan 1915 Conkbayırı))
 • Çanakkale’de Şehitlerimiz için yapılan ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI Boğaz’a giriş ve çıkış yapan Harp Gemileri Toka ve Arya Sancak saatleri arasında personel geminin güvertesinde çimariva yerlerine geçerek köprü üstünden verilen kumanda ile 1 numaralı üniformalarını giyerek selamlama yapılır. Gemilerimiz tarafından adet haline getirilen geçmişe bir saygıdır.
 • Çanakkale Savaşı sürecinde bir metrekareye yaklaşık 6000 mermi düşmüştür. Ayrıca bu oran dünya savaş tarihinin en yüksek oranıdır.
 • Reşit Paşa Vapuru’nda Çanakkale Savaşı’na katılan ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin’dir.
 • Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir” yazısı Kurtuluş Savaşı için yazılmasına rağmen, Çanakkale Savaşı ile özdeşleştirilmiştir.

Onlar mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vermişler, Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştirmişlerdir. Burada geçen her saniye, kullanılan her an, ölen her nefer, Türk vatan ve milletinin mukadderatını çizmiştir. Kara savaşlarına katılan ilk birlik olan 57. Alay, vatan sevgisinin ne olduğunu insanlığa göstermiştir. Bu kahraman Alayı hayranlık, minnet ve rahmetle anıyorum.

M.K.ATATÜRK

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.

M.K.ATATÜRK

Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.

3 Mayıs 1915 Arıburnu – M.K. ATATÜRK

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin ailelerine hitaben, Atatürk’ün söyledikleri
%d blogcu bunu beğendi: